SU YALITIMI

About

Su izolasyonu, binaların uzun ömürlü olabilmesi, her türlü iç ve dış etkenlerden korunabilmesi için alınması gereken bir önlemdir. İzolasyon yapılmadığı takdirde binalara nüfus eden yağmur, kar, nem ve yeraltı suları öncelikle taşıyıcı sistem ve diğer yapı elemanlarına zarar verebilir. Bu zarar hem kötü görüntü, hem de sağlıksız mekanların oluşmasına yol açar. Binalara nüfus eden su, küf ve mantar gibi oluşumlara yol açabilir. Bütün bu nedenlerden dolayı, yapının belirli noktalarında kesinlikle su yalıtımı yapılarak önlem alınmalıdır. Bu önlemler temel için ayrı, teras çatı ve ıslak hacimler için ayrı şekilde alınır. Su izolasyonu 3 farklı model ile uygulanır;

1. Temellerde ve perde duvarlarda su izolasyonu
2. Gezilen ve gezilemeyen teras çatılarda su izolasyonu
 3. Islak hacimlerde su izolasyonu

1.Temellerde ve perde duvarlarda su izolasyonu
Yapı temelde, basınçlı veya basınçsız yer altı sularına maruz kalır. Temel izolasyonunda sadece betonun kullanılması yeterli olmaz. İzole edilmemiş yerlerden yapının temeline nüfus edebilecek su korozyona sebep olur ve yapının ömrünü kısaltır.  

       Yer altından gelen su, basınçlı ya da basınçsız olmaksızın temelde su izolasyonu için kullanılabilecek en iyi metod “bohçalama metodu” ‘dur. Bohçalama metodu, bina temelinin membran tabakası ile sarılmasıdır. Böylece herhangi bir noktadan yapının temeline nüfus edebilecek su engellenmiş olur. Kullanılan malzeme ise bitüm esaslı membrandır.

Uygulama yapılırken öncelikle yalıtım tabakası hazırlanmalıdır. Bitüm esaslı membran tabakasının sabitleneceği yüzey sağlam olmalıdır, pürüzlü olmamalıdır. Membranlar enlemesine ve boylamasına birbiri üzerine bindirilerek şalümo ile eritilerek yapıştırılır. Bu uygulama perde duvarlarında da aynı şekilde uygulanmalıdır, böylece yapının temeli olası sızıntılara karşı izole edilmiş olur.

2. Gezilen ve gezilemeyen teras çatılarda su izolasyonu
Kullanıma göre değişen, gezilen veya gezilemeyen teras çatılar vardır. Fonksiyonundan dolayı iki çatıda da farklı uygulama yapılır. Üzerinde gezilen çatılar genellikle kullanım fonksiyonundan dolayı seramik kaplanır. Fakat seramik tek başına bir yalıtım öğesi oluşturmaz. Sadece kullanımın yanında su ve kar gibi yükler de düşünülmelidir. Bu yüzden su yalıtımı, alt katlarda sıcaklık farklılıklarından dolayı beraberinde ısı yalıtımını gerektirir. Isı yalıtımının gereksinimi gezilen veya gezilemeyen teras çatı için de aynıdır. İki tür çatıda da en büyük yükü su ve kar yükleri oluşturacaktır. Teras çatılarda temelde olduğu gibi bitüm esaslı membran kullanılabilir. Bitüm esaslı su yalıtım membranları iki kat olarak uygulanmalıdır. Isı yalıtımın sağlanması açısından ise köpük levhalar kullanılabilir. Ülkenin veya şehrin mevsimsel koşullarına bağlı olarak yağmur ve kar yükü göz önünde bulundurulmalıdır. Çatılara az da olsa eğim verilerek bu yük çatıdan atılmalıdır.

 3. Islak hacimlerde su izolasyonu
Islak hacimleri banyo, mutfak ve balkon olarak nitelendirebiliriz. su tesisatının gereksiniminden dolayı, suların döşemeye ve alt katlara zarar vermemesi için su yalıtımı yapılarak önlem alınmalıdır. Su yalıtımı yapılmadığı takdirde duvar ve döşemelerde kabarma ve nem oluşabilir. Bu da yapı elemanlarına zarar verdiği gibi taşıyıcı sisteme de zarar verebilir. Islak hacimlerde su yalıtımı uygulaması yapılırken öncelikle dökülen beton yüzeyler suya doyurulmalıdır ve yüzeyde pürüz olmamalıdır. Kullanılan en yaygın malzeme çimento esaslı su geçirmez yalıtım malzemesidir. Suya doymuş betonun üzerine gerekli yükseklikte duvarlara da sürülecek şekilde uygulanır. İlk kat kuruduktan sonra ikinci kat uygulanmalıdır. Döşeme kaplaması olarak genellikle seramik veya fayans kullanılabilir. Bu döşeme malzemeleri de diğer döşeme malzemelerine nazaran suya daha dayanıklıdır. 

Yapılan su izolasyonu uygulamalarıyla hem yapı daha konforlu hem de daha uzun ömürlü olur. Yapı kullanıldığı sürece oluşabilecek hasarlar (küf,mantar,nem…) engellenmiş olur. Konforlu ve sağlam yapılarda yaşamak istiyorsak bütün bu önlemleri almamız gerekmektedir.

Pusula yalıtımı tercih ederek, profesyonel kadromuz uzman ekibimiz ile sektör ortalamalarının altında uygun güvenilir fiyatlar ile alımlarınızı gerçekletirebilirsiniz. Büyük tonajlı alımlarınızda e-ihale gerçekleştirerek, ciddi iskontolar alabilirsiniz. Pusula yalıtım tüm alımlara rakipsiz ve benzersiz bir çözüm sunmaktadır.

FAALİYET ALANLARIMIZ

Farklı ihtiyaçlar için farklı çözümler sunuyoruz. İşinizin/projenizin ihtiyacına göre hizmet şeklini belirleyip bizimle iletişime geçin.

NEDEN BİZİ SEÇMELİSİNİZ ?

Hızlı Teslimat

Genç, dinamik, profesyonel ekip ve birinci sınıf işçilik kaliteden ödün vermeden tadilat ve dekorasyon işlerinizi zamanında anahtar teslim edeceğimizi garanti ederiz.

Profesyonel Ekip

inşaat, taahhüt ve yatırım tecrübesiyle, bir yapının temel aşamasından anahtar teslimine kadar tüm proje ve uygulama sorumluluğunu üstlenebilecek donanıma sahip profesyonel ekibimiz ile yapılarınızı anahtar teslim edeceğimizi garanti ederiz.

Garantili İş

Anahtar teslim A'dan Z'ye plan, proje, ruhsat, inşaat taahhüt ve müteahhitlik. İnşaatınızla ilgili her şeyi alanında uzman firmamıza bırakın.

Ücretsiz Keşif

Yürütülen projelerde sağlıklı iletişim, güvenli ekipmanlar, konusunda eğitimli uzman çalışanlar. Keşif talebi için keşif formu bilgilerini geçerli bir şekilde göndermeniz yeterlidir. Uzman ekibimiz en kısa sürede sizi ziyaret edicektir.